Czy wzmacniacze i końcówki mocy to jest to samo?

Sprzęt audio o profesjonalnym standardzie jest złożony z różnorodnych elementów, z których każdy pełni określoną rolę i jest niezbędny do osiągnięcia wysokiej jakości dźwięku. Wzmacniacze i końcówki mocy to kluczowe składniki, które mają istotne różnice i odgrywają różne funkcje. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie sprzętu audio, warto zgłębić tę kwestię, aby zrozumieć, jakie korzyści niesie za sobą każdy z tych elementów i jak wpływają one na finalny rezultat brzmieniowy.

Czy wzmacniacze i końcówki mocy to jest to samo?

Profesjonalny sprzęt audio składa się z różnych komponentów, które spełniają konkretne funkcje i bez których trudno wyobrazić sobie codzienne słuchanie dobrego brzmienia. Tak jest w przypadku wzmacniacza i końcówki mocy. Czy to jest to samo? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat przed zakupem swojego sprzętu audio.

Końcówki mocy, przedwzmacniacze i wzmacniacze - co, gdzie jest

Końcówka mocy jest jednym z elementów budowy wzmacniacza zintegrowanego i amplitunera. Aby zrozumieć jej położenie i umiejscowienie, warto bliżej przyjrzeć się samej budowie wzmacniacza. Każdy wzmacniacz zintegrowany składa się z :

 • przedwzmacniacza,
 • wzmacniacza końcowego (końcówki mocy).

Przedwzmacniacz odpowiedzialny jest za wzmocnienie sygnałów niskiego poziomu do liniowego poziomu. Sygnały z mikrofonu są poniżej nominalnego poziomu pracy, więc potrzebne jest duże wzmocnienie. Przedwzmacniacz odpowiada za dekodowanie sygnałów, nadanie barwy brzmienia, podbicie wysokich tonów czy odtwarzanie funkcji sieciowych.

Dalsza część wzmacniacza to układ zasilania i końcówek mocy, które mają za zadanie wzmocnić sygnał wychodzący od przedwzmacniacza i zasilić poszczególne głośniki.

Końcówka mocy - komponent dobrego sprzętu audio

Przedwzmacniacz i końcówka mocy w sprzęcie audio są zintegrowane, ale warto zaznaczyć, że końcówki mocy występują również jako oddzielne elementy. Dlaczego? Urządzenia te umieszczone we wzmacniaczach mogą ulegać przegrzaniu. Wyzwaniem jest zmieszczenie w niewielkiej obudowie wydajnej końcówki mocy i dobrego przedwzmacniacza. Z tego względu zauważalne są straty w jakości brzmienia wynikające z parametrów właśnie w sekcji końcowej. Producenci sprzętu audio wstawiają mniejsze transformatory lub kondensatory o mniejszej pojemności.

Po co końcówka mocy

Dobre końcówki mocy

 • CH Precision M1.1 - to urządzenie z dedykowanym transformatorem mocy 2200VA, który sprawdzi się w przypadku wymagających głośników. Końcówka mocy gwarantuje najkrótszą ścieżkę sygnału audio i pozwala na idealne wysterowanie czułości głośników do wielkości pomieszczenia.
 • Cyrus X Power - to wrażliwe urządzenie, reagujące na najbardziej wymagające sygnały. Zasila kolumny prądem o mocy wyjściowej 1 x 181W - tryb mono, 2 x 100W - tryb stereo (6 Ohm).
 • ATC P2 - ta końcówka mocy może dostarczyć mocy powyżej 250 W na kanał przy obciążeniu 8 OHm i powyżej 370 W przy obciążeniu 4 Ohm. To oznacza, że będzie kompatybilna z większością kolumn dostępnych na rynku i idealnie poradzi sobie z przekazaniem sygnału urządzeniom o dużej mocy.

Wybierając końcówkę mocy warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 • moc wyjściowa sygnału na kanał;
 • liczba kanałów pracy końcówki mocy – systemy mono, stereo, kino domowe;
 • rodzaj konstrukcji (lampowa, tranzystorowa);
 • zniekształcenia THD;
 • stosunek sygnału do szumu;
 • rodzaj złącz sygnału wejściowego z przedwzmacniacza.

Wzmacniacze zintegrowane z wbudowaną końcówką mocy

Takie rozwiązanie jest wygodne i popularne. Wzmacniacze zintegrowane, z wbudowaną końcówką mocy, wcale nie muszą wiązać się z gorszą jakością dźwięku i sygnału. Taki sprzęty audio może spełnić oczekiwania użytkownika, bo na rynku mamy do wyboru mnóstwo ciekawych propozycji!

Polecane wzmacniacze zintegrowane

 • McIntosh MA9500 - wzmacniacz o mocy 300W skonstruowany w taki sposób, aby niezależnie od impedancji głośników, każdy z nich otrzymał maksymalną dawkę 300 W. To świetny sprzęt audio, którego twórcy skupili się na zmniejszeniu zniekształceń i zwiększonej kontroli basów.
 • Mola Mola Kula - ten wzmacniacz zintegrowany może zasilić najbardziej wymagające kolumny głośnikowe dostępne na rynku. Wyróżnia się mocą 150W przy obciążeniu 8 omów oraz do 300W na obciążeniu 4 omów. Przetwornik cyfrowo-analogowy gwarantuje doskonałe brzmienie, a sam design wzmacniacza zachęca do zakupu wszystkich estetów.
 • Creek 4040 A - ten zintegrowany wzmacniacz jest przyjazny w obsłudze i gwarantuje łatwe sterowanie. Może być podłączony z dowolnym odtwarzaczem CD czy gramofonem. Jego rozmiary są niewielkie, ale ten sprzęt audio również świetnie poradzi sobie z wymagającymi kolumnami.

Wybór między zakupem dodatkowej końcówki mocy czy tylko wzmacniacza zintegrowanego może być zadaniem niełatwym. Dlatego najlepiej jest odwiedzić nasz sklep i salon audio i skorzystać z porady naszych ekspertów!