Czym różnią się gramofony z przedwzmacniaczem od tych bez przedwzmacniacza?

Decyzja o wyborze gramofonu z przedwzmacniaczem lub bez przedwzmacniacza powinna być podyktowana poziomem wierności dźwięku, jakiego oczekujemy.

Czym różnią się gramofony z przedwzmacniaczem od tych bez przedwzmacniacza?

 

Sygnał audio w gramofonach wymaga wzmocnienia

W świecie brzmienia analogowego gramofony zajmują wyjątkowe miejsce. To sprzęt audio, który wywołuje wspomnienia i oddaje jakość dźwięku. O wyborze konkretnego modelu powinna decydować wierność odtworzenia, którą chcemy osiągnąć. Aby zrozumieć różnicę między gramofonami z przedwzmacniaczem a tymi bez przedwzmacniacza, warto poznać jego rolę. Sygnał audio jest inny niż z urządzeń cyfrowych. Zanim zostanie przekazany do wzmacniacza i ostatecznie przesłany do głośników wymaga wzmocnienia.

Dlaczego do gramofonu potrzebny jest przedwzmacniacz?

Konieczne jest wzmacnianie sygnału audio, ponieważ w gramofonie jest on zbyt niski, aby mógł być bezpośrednio przetworzony przez standardowe wzmacniacze. Rolą przedwzmacniacza jest wzmocnienie go do poziomu sygnału liniowego i dalsze przetworzenie przez wzmacniacz. Jego zadaniem jest również korekta charakterystyki częstotliwościowej sygnału.

Ostatecznie chodzi o to, aby wiernie odtworzyć dźwięki zapisane na płytach gramofonowych.

Gramofony z przedwzmacniaczem i bez przedwzmacniacza

  • Gramofony wymagają różnego wzmacniania sygnału wstępnego. Wbudowany przedwzmacniacz ułatwia bezpośrednie podłączenie do wzmacniacza lub systemu audio.
  • Gramofony bez przedwzmacniacza podłącza się do zewnętrznego urządzenia. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na technologię, jakość materiałów, markę i specyfikację. Wysokiej klasy droższe przedwzmacniacze gramofonowe zapewniają wierniejsze odtwarzanie. Wzmocnienie sygnału może też zapewnić amplituner z wejściem Phono, który jest przystosowany do obsługi niskopoziomowego sygnału z gramofonu. Warto pamiętać, że na brzmienie systemu audio mają również duży wpływ kolumny głośnikowe.

 

Co można zrobić, jeśli gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza?

Wyjście pre-out umożliwia podłączenie zewnętrznego wzmacniacza do gramofonu, co daje większą elastyczność w konfiguracji systemu audio. To rozwiązanie jest przydatne, gdy wbudowany przedwzmacniacz w amplitunerze nie spełnia oczekiwań użytkownika pod względem jakości dźwięku.

Słuchanie muzyki z gramofonu bez przedwzmacniacza Phono

Przedwzmacniacz gramofonowy jest uważany za podstawowy element systemu audio. Ale istnieją też inne sposoby odtwarzania muzyki z płyt gramofonowych bez jego zastosowania. Nowoczesne modele gramofonów z wbudowaną funkcją Bluetooth bezpośrednio przesyłają sygnał audio do wzmacniacza lub głośników. Takie metody nie zagwarantują tej samej jakości dźwięku co w systemie z przedwzmacniaczem, ale wielu fanów muzyki przekonuje prostota obsługi.

Różne sposoby instalacji przedwzmacniacza gramofonowego

Są trzy główne metody instalacji przedwzmacniacza gramofonowego w domowym systemie audio:

  • wbudowany w gramofonie zapewnia najprostszą konfigurację,
  • zintegrowany z amplitunerem lub wzmacniaczem jest wybierany ze względu na wygodne rozwiązanie all in one,
  • zewnętrzne oddzielne urządzenie daje największą elastyczność i zapewnia czyste brzmienie.

 

Decydując się na system gramofonowy, należy rozważyć zarówno rodzaj sprzętu, jak i typ przedwzmacniacza. Osoby ceniące jakość dźwięku wybierają gramofony z możliwością jego odłączenia lub użycia zewnętrznego urządzenia. Ci, którzy potrzebują prostych i wygodnych rozwiązań, decydują się częściej na gramofony z wbudowanymi przedwzmacniaczami lub z systemem typu all in one.

Gramofony Technics

Co kupić? Gramofon z przedwzmacniaczem czy bez?

W świecie audio dominuje technologia cyfrowa, gramofony zaś zapewniają niepowtarzalne doświadczenia muzyczne. Mają one liczne grono miłośników. Bez względu na rodzaj przedwzmacniacza – czy będzie to urządzenie zewnętrzne, czy nowoczesny gramofon z wbudowanymi funkcjami – warto pamiętać, że system audio dobiera się do indywidualnych preferencji słuchacza. Trudno odpowiedzieć, co będzie lepsze.

Jeśli nie wiesz, jaki gramofon wybrać, jesteśmy do dyspozycji. Skontaktuj się nami!