Dlaczego typ obudowy kolumny głośnikowej ma znaczenie?

Zapoznajmy się z różnymi typami obudów kolumn głośnikowych i ich rolą w tworzeniu domowego systemu audio. Akustyka każdego pomieszczenia jest unikalna, co sprawia, że nie wszystkie rodzaje obudów będą odpowiednie w każdym przypadku. Dodatkowo, każdy z nas inaczej odbiera muzykę. Dlatego warto wcześniej zorientować się, jakie opcje są dostępne na rynku, zanim dokonamy wyboru.

Dlaczego typ obudowy kolumny głośnikowej ma znaczenie?

Producenci kolumn głośnikowych prześcigają się w dostarczaniu doskonałych wyrobów, aby zadowolić i początkujących, i wtajemniczonych melomanów. Poszczególne marki wyspecjalizowały się w najlepszym sprzęcie i rozpoznały docelowego klienta zgodnie z filozofią działania na rynku audio. Przyjrzyjmy się typom obudowy kolumn głośnikowych i ich znaczeniu podczas kompletowania własnego zestawu audio.

Pewnie niejednemu melomanowi zdarzyło się zmieniać miejsce ustawienia kolumn głośnikowych w poszukiwaniu optymalnego poziomu brzmienia. Każde wnętrze ma inną akustykę i nie wszędzie sprawdzi się każdy typ obudowy głośnika. Poza tym indywidualnie odbieramy muzykę. Warto zorientować się co, znajdziemy na rynku, zanim wybierzemy coś dla siebie. Uogólniając, trzeba powiedzieć, że akustyka pomieszczenia, jego rozmiar i kształt, rozstawienie kolumn głośnikowych mają zasadniczy wpływ na jakość brzmienia. Nie mniejszy wpływ ma rodzaj obudowy. Można podążać za popularnym trendem i wybrać kolumny z bass-refleksem lub rozważyć inne możliwości, tj. kolumny głośnikowe z zamkniętą obudową lub głośniki bez obudowy.

 

Kolumny głośnikowe bez obudowy 

Na rynku audio jest kilka rodzajów głośników bez obudowy. Jednym z nich jest tzw. magnetostat (zwany też wstęgowym). To konstrukcja płaska pokryta maskownicą. Między dwiema siatkami umieszczony jest komponent o bardzo silnym polu magnetycznym wytwarzanym przez magnesy. Sygnał przepływa przez wstęgę i wchodzi w interakcję z polem magnetycznym – w ten sposób emitowany jest dźwięk. Głośniki te nazywane są dipolami, ponieważ emitują dźwięk do przodu i do tyłu. Właściciel tego sprzętu powinien wykazać się odpowiednim przygotowaniem, wiedzą i zaangażowaniem w planowaniu ustawienia ich we wnętrzu. Są to dość duże konstrukcje i na pewno nie sprawdzą się w każdej przestrzeni. Nie rekomenduje się ustawiania ich w pobliżu niewytłumionej gładkiej ściany. Producenci kolumn megnetostatycznych, jak Magnepan, sugerują ustawianie ich na wąskiej ścianie i granie wzdłuż pokoju. Kolumny bez obudowy eliminują niepożądany rezonans obudowy i portów bas-refleksu, jest to więc niepodważalna ich zaleta. Można liczyć na doskonałe brzmienie bez zniekształceń czy podbarwień. Tworzą naprawdę niezwykłą i swobodną scenę dźwiękową, którą można porównać do rodzaju korytarza. Oddają niezwykły realizm dźwięku.

Przy zastosowaniu tego rozwiązania, oprócz przemyślanego zaaranżowania wnętrza i ustawienia kolumn w miejscu odsłuchowym, będzie potrzebny dobry wzmacniacz, ponieważ mamy do czynienia z mniejszą efektywnością. Dlatego, wybierając kolumny magnetostatyczne do swojego systemu audio, warto od razu dokładnie sprawdzić, czy mamy odpowiednie warunki w miejscu odsłuchu, i zadbać o odpowiedni budżet.

 

Kolumny głośnikowe w obudowie zamkniętej 

Takie głośniki są zamknięte w szczelnej obudowie, bez otworów. Zamknięta konstrukcja oznacza, że dźwięk wytwarza sam przód głośników, a z tyłu obudowy emitowane są wibracje i energia cieplna. Słyszy się opinie, że producenci głośników w zamkniętej obudowie przeznaczają swoje wyroby dla osób zainteresowanych bardziej audiofilskim sprzętem, ponieważ obudowa zamknięta:

przy małych rozmiarach osiąga bardzo dobre brzmienie, można je ustawić na półce lub wszędzie tam, gdzie mamy mniej miejsca na rozbudowany zestaw audio

– cechuje się naturalnym spadkiem niższych częstotliwości, toteż można liczyć

na bardziej zrównoważone i dokładniejsze basy;

– uzyskuje bardzo dobrą odpowiedź impulsową (czyli związek między sygnałem wejściowym i wyjściowym w funkcji częstotliwości sygnału), a to oznacza po prostu bardziej naturalne dźwięki.

 

Wybierając głośniki z obudową zamkniętą, dobrze jest przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”. Dla niektórych melomanów to, co może być obiektywnie wadą, będzie zaletą. Nie dla każdego użytkownika każda konstrukcja będzie odpowiednia, ponieważ: 

– w obudowie zamkniętej powstaje ciśnienie, które wpływa na usztywnienie zawieszenia głośników, a to może powodować, że głośniki zagrają ciszej;

– spadek ciśnienia wraz z niższym basem trudniej uchwycić niż w innych głośnikach, dlatego basu jest nieco mniej (choć może on być lepszej jakości);

– głośniki w obudowie zamkniętej emitują większe wibracje w porównaniu do innych typów obudowy, rośnie więc prawdopodobieństwo zakłóceń;

– są bardziej dociążone i lepiej wytłumione wewnątrz, dlatego generują mniej zakłóceń fal w porównaniu na przykład do kolumn typu bass-reflex.

 

Obudowa typu bass-refleks, inaczej „wentylowana” 

To kolumny głośnikowe bardzo popularne i często spotykane w domach. Obudowy bass-refleks mają otwory, wycięcia lub rury, których zadaniem jest odprowadzanie powietrza podczas pracy urządzenia. Samo odprowadzanie powietrza zależy od konstrukcji obudowy typu bass-refleks zaprojektowanej przez producenta. Może to być standardowy otwór rezonansowy w przedniej lub tylnej części obudowy lub mniej popularne rozwiązania – otwór umieszczony na spodzie głośnika. Przy wyborze sprzętu audio dla siebie warto uwzględnić, że jedne rozwiązania są mniej bezproblemowe niż inne, jedne generują mocniejsze niższe tony, a inne nie.

W obudowach bass-refleks odtwarzanie niskich częstotliwości zapewnia tunel rezonansowy wspomagany przez woofer, można więc spodziewać się głębokich i wyraźnych basów. Producenci głośników z bass-refleksem dostosowują swoją ofertę do preferencji różnych użytkowników i wyboru własnej sygnatury brzmieniowej. Mnogość głośników bass-refleks jest wielka. Wybierając taki sprzęt, warto dokładnie przemyśleć i zaplanować zakupy. 

Takie konstrukcje charakteryzują się między innymi: 

mocnym zakresem niskich tonów, głębokimi basami, przy czym należy uważać na efekt podbicia basu, bo przy niekorzystnych warunkach może wystąpić nieprzyjemne buczenie;

różnymi wariantami, jak: otwory z tyłu, z przodu, z boku, z dołu, stąd wybór optymalnego głośnika może nie należeć do najłatwiejszych przy spełnieniu indywidualnych oczekiwań wobec miejsca odsłuchowego.

 

Kolumny głośnikowe bass-refleks mają niepodważalne zalety, przede wszystkim: 

dobre przełożenie sygnału elektrycznego na akustyczny z niewielką stratą mocy dostarczanej do kolumny;

dłuższą żywotność głośników;

mniejszy lub znikomy wpływ wibracji na brzmienie kolumny w porównaniu do innych typów konstrukcji.

 

Głośniki z otworami bas-refleks na tylnych ściankach najlepiej jest ustawić w większym odstępie od ścian, z reguły przyjmuje się metr. Przy bas-refleksie przednim można ustawić sprzęt bardzo blisko ściany, a w niektórych przestrzeniach można wręcz dostawić kolumnę do ściany. Zresztą producenci dołączają często gąbki do wypełnienia bass-reflexu, aby wytłumić nadmiar basu przy zbyt dużym przysunięciu kolumny do ściany. Kolumny z obudową bass-refleks mają swoje warianty ustawienia na podstawkach. Takie modele świetnie sprawdzają się w domowych systemach stereo do słuchania muzyki i jako część kina domowego w mniejszych wnętrzach.

 

Podsumowanie

O znaczeniu obudowy kolumn głośnikowych można napisać naprawdę bardzo dużo, bo to szeroki temat. O niektórych tematach lepiej nie zapominać. Przy wyborze preferowanego typu obudowy kolumny głośnikowej na pewno warto kierować się możliwościami ustawienia głośników w swoim pomieszczeniu, szczególnie odległością od ścian. Każdy rodzaj obudowy kolumny cechuje inny poziom kontroli basów i różne właściwości brzmieniowe, a te są kwestią indywidualną.

Oprócz samej konstrukcji sprzętu również inne cechy wpływają na właściwości. To między innymi: rodzaj materiału, z którego wyprodukowano głośnik; jakość podzespołów wbudowanych w urządzenie; filozofia produkcji i definiowanie klienta docelowego przez producenta. 

Jeśli nie masz pewności, jaki typ obudowy kolumny będzie dla ciebie odpowiedni, to jesteśmy do twojej dyspozycji! Chętnie pomożemy!

Zapraszamy do naszego salonu audio w Warszawie, gdzie oferujemy komfortową przestrzeń na odsłuchy