Dolby Atmos dla PS5 - jak włączyć?

Od czasu premiery w 2020 roku PlayStation 5 firmy Sony nie miało ważnej funkcji audio, aż do teraz. W ramach nowej aktualizacji udostępnianej członkom programu testów beta PlayStation 5 możesz teraz włączyć Dolby Atmos , podczas gdy wcześniej można było wybrać tylko Liniowy PCM i Dolby lub DTS Bitstream. Warto tutaj zauważyć, że PS5 zawsze było w stanie odtwarzać Dolby Atmos dla dysków Blu-ray 4K, jednak ta nowa aktualizacja pozwoli na granie w Dolby Atmos.

Jak więc Sony to wdraża? W rzeczywistości korzysta z infrastruktury Tempest 3D Audio już wbudowanej w PS5, która do tej pory pozwalała na 3D Audio za pośrednictwem bezprzewodowego zestawu słuchawkowego Sony Pulse 3D i dowolnych słuchawek podłączonych bezpośrednio do kontrolera PS5 DualSense przez gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Teraz Twój PS5 będzie w stanie zidentyfikować odpowiednie źródła dźwięku, takie jak soundbar Dolby Atmos lub zestaw głośników kina domowego , a Tempest 3D AudioTech wyrenderuje dźwięk dla Twojego urządzenia i rozpocznie odtwarzanie dźwięku Dolby Atmos – obejmuje to dodanie górnych kanałów przestrzennych.

Ale jak to włączyć? Przede wszystkim musisz upewnić się, że Twoje PS5 ma najnowsze oprogramowanie systemowe i tutaj napotykamy pierwszą możliwą przeszkodę. Obecnie ta funkcja jest dostępna tylko dla osób korzystających z oprogramowania PS5 w wersji beta, co oznacza, że ​​musisz zarejestrować się w programie beta. Pamiętaj jednak, że uruchomienie przedpremierowej wersji oprogramowania może zagrozić stabilności konsoli.

 

Gdy Twój PS5 będzie miał najnowszą wersję beta oprogramowania, musisz połączyć PS5, telewizor i soundbar Dolby Atmos lub głośniki razem przez HDMI eARC . Aby uzyskać najlepsze wrażenia, wymaga to oczywiście użycia co najmniej dwóch gniazd HDMI 2.1 , jednego do PS5, aby w pełni wykorzystać potencjał 4K/120 Hz w celu uzyskania najlepszej wydajności, oraz jednego gniazda HDMI 2.1 eARC do urządzenia audio.

 

Na koniec w ustawieniach systemowych PS5 postępuj wg. następujących kroków, takich jak: Ustawienia > Dźwięk > Wyjście audio > Priorytet formatu audio, a następnie wybierz Dolby Atmos z rozwijanego menu. Od teraz Twoja konsola Playstation 5 powinna być w stanie dekodować Dolby Atmos do gier.

 

Co ciekawe, Sony wspomina również, że „dostawcy aplikacji multimedialnych” , o których zakładamy, że są twórcami aplikacji do przesyłania strumieniowego, wkrótce będą mogli wdrożyć Dolby Atmos w swoich aplikacjach, umożliwiając „ inny sposób na wciągające wrażenia dźwiękowe w filmach, programach telewizyjnych i nie tylko w przyszłości". Sony wyjaśnia, że ​​ta funkcja nie jest dostępna w obecnej wersji beta PS5, ale zostanie dodana w przyszłej aktualizacji. Czy to może oznaczać wsparcie Dolby Atmos dla aplikacji Disney+ , Amazon Prime Video i Netflix na PS5 w najbliższej przyszłości? Brzmi to bardzo możliwie