Kiedy warto mieć dobry odtwarzacz sieciowy?

Odtwarzacz sieciowy odgrywa kluczową rolę w konwersji plików cyfrowych na dźwięk, który następnie jest transmitowany do głośników. Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt audio od renomowanych producentów?

Potrzeby użytkowników, którzy chcą słuchać brzmienia w perfekcyjnej jakości, zmieniają się z biegiem lat. Wraz z nową generacją produktów technologia audio przesunęła się z analogowej na cyfrową. Przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań nawet dobrze wyszkolone ucho może nie odróżnić wysokiej jakości sygnału cyfrowego od analogowego. Rozwinęły się też możliwości obsługujących serwisy streamingowe i internetowe, np. odtwarzaczy sieciowych. Jego głównym zadaniem jest przetwarzanie cyfrowych plików w sygnał dźwiękowy przesyłany do głośników. Który z odtwarzaczy sieciowych warto mieć i dlaczego warto postawić na dobry sprzęt audio od najlepszych producentów?

Parametry i zalety odtwarzacza sieciowego, które mają znaczenie

Dobry odtwarzacz sieciowy powinien zapewnić głębokie i czyste brzmienia cyfrowych plików. Rozwiązania zapewnione przez sprzęt z wyższej półki przydadzą się każdemu, kto stawia na streaming w możliwie najwyższej jakości i wielozadaniowość systemu audio. Coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup dobrego odtwarzacza.

Parametry odtwarzacza sieciowego, na które warto zwrócić uwagę

 • Zakres częstotliwości, nazywany odpowiedzią częstotliwościową.
 • Możliwość podłączenia RCA (niezbalansowanego) lub XLR (zbalansowanego). Do podłączenia sprzętu audio mogą być stosowane różne standardy złącz. Niektóre z nich są wypierane ze względu na nowocześniejsze rozwiązania, np. złącze RCA. Choć nie wbudowuje się go już w nowsze urządzenia, to nadal jest powszechnie używane. Dlatego warto zweryfikować specyfikację techniczną sprzętu audio na etapie wyboru konkretnego modelu.
 • W lepszych odtwarzaczach sieciowych można zauważyć wyższy SNR, czyli stosunek sygnału do szumu, co zapewnia lepszą jakość dźwięku.
 • Bitrate, czyli liczba bitów na sekundę. Jest to parametr, który określa rozmiar oraz jakość plików wideo i audio. Wyższy wskaźnik to lepsza jakość dźwięku, większy rozmiar plików, obsługa plików wysokiej gęstości (np. np. DSD515 lub PCM 768).

Zalety dobrych odtwarzaczy sieciowych

 • Nieograniczony dostęp do serwisów muzycznych w sieci, bo większość odtwarzaczy sieciowych obsługuje pliki audio z popularnych serwisów, jak: Apple Music, Amazon Music, Deezer, Google Play Music, Spotify, Tidal, YouTube Music.

 • Wiele źródeł, bo nowoczesne odtwarzacze sieciowe mogą odtwarzać cyfrowe pliki audio zapisane w różnych sieciowych urządzeniach, na komputerach lub na innych urządzeniach do przechowywania plików (np. domowe serwery muzyczne NAS).

 • Łatwa obsługa i wygodne interfejsy przekonują zarówno mniej, jak i bardziej wtajemniczonych użytkowników.

Kilka przykładów dobrych odtwarzaczy sieciowych

Odtwarzacze sieciowe, które naszym zdaniem zdecydowanie wyróżniają się na rynku, to:

 • Cambridge Audio CXN100 to odtwarzacz sieciowy z 32-bitowym przetwornikiem cyfrowo-analogowym ESS ES9028Q2M SABRE32. Ten sprzęt audio spełnia oczekiwania większości użytkowników. Producent uprościł ścieżkę sygnału audio i dostroił wydajność komponentów. Zapewnia niezwykłą głębię dźwięku. Dzięki CXN100 użytkownik może korzystać ze strumieniowania w wysokiej rozdzielczości. Każdy, kto korzysta ze Spotify Connect, Tidal Max, Qobuz czy Deezer, będzie zadowolony z wyboru tego sprzętu. Wbudowany Apple Airplay2 i Chromecast zapewnia dostęp do Apple Music, Amazon Music oraz BBC Sounds. Wyższy względem starszego modelu stosunek sygnału do szumu zapewnia mniejsze zniekształcenia. Ten sprzęt wyposażono w dwa wejścia cyfrowe, optyczne TOSLINK i koncentryczne S/PDIF. Wejściem USB można połączyć odtwarzacz sieciowy z komputerami PC i Mac.
 • Odtwarzacz sieciowy Lumin U2 to sprzęt do systemu audio, który obsłuży wszystkie formaty o wysokiej rozdzielczości. Jest kompatybilny z takimi platformami, jak: TIDAL, Qobuz, Spotify, AirPlay. Urządzenie można obsługiwać zdalnie za pośrednictwem aplikacji Lumin. Ten model zadowoli każdego, kto ceni wygodny interfejs. Odtwarzacz został wyposażony w nowy zintegrowany liniowy zasilacz toroidalny. Całkowitą izolację od szumu zapewnia wbudowana sieć światłowodowa. Lumin U2 ma trzy porty USB oraz podwójny interfejs sieciowy z przełącznikiem sieciowym. Model jest kompatybilny z systemem Roon. To aplikacja umożliwiająca zarządzanie serwisami i zbiorami, do których ma się dostęp, oraz wysyłanie ich do urządzeń wyjściowych audio.
 • WiiM PRO+ to model, który wyróżnia się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Ten odtwarzacz sieciowy zapewnia łatwe strumieniowanie muzyki oraz intuicyjną, prostą obsługę. Sprzęt do systemu audio współpracuje z rozwiązaniami Apple AirPlay 2, DLNA, Google Chromecast, Alexa Music Cast, Spotify Connect czy TIDAL Connect. Może być sterowany za pośrednictwem aplikacji WiiM Home lub asystenta głosowego, jak Alexa, Asystent Google i Siri. WiiM Pro Plus ma wbudowany zestaw cyfrowych i analogowych wyjść audio oraz wydajny układ ADC, w którym zastosowano kość p-amp TI (Texas Instruments) Burr-Brown Audio PCM1861 oraz chip DAC AKM 4493SE. To sprawia, że możliwa jest obsługa dźwięku PCM do 768 kHz!
 • Innuos ZENith Mk3 1TB SSD to wysoce zaawansowany odtwarzacz sieciowy. Sprzęt wyposażono w potrójny zasilacz liniowy z ultraniskim regulatorem szumów i kondensatorami Mundorf premium. Innuos ZENith Mk3 1TB SSD to urządzenie o pamięci RAM 8 GB, a także wyjściu audio USB redukującym szumy. Ma czterordzeniowy procesor Intel nowej generacji i wykorzystuje wysokiej jakości kondensatory Mundorf z regulatorami o niskim poziomie szumów. To sprzęt audio, który spełnia wysokie wymagania doświadczonych miłośników idealnego brzmienia.

Wybór dobrego odtwarzacza sieciowego jest istotny, gdy zależy ci na odtwarzaniu strumieniowanych dźwięków w nienagannej jakości! Zastanów się, czy potrzebujesz modelu perfekcyjnie odtwarzającego muzykę z platform streamingowych i na przykład z dysków CD. Jeśli szukasz najlepszego sprzętu audio w określonej cenie, to skontaktuj się z doradcami w naszym sklepie lub odwiedź nasz salon audio w Warszawie! Chętnie pomożemy wybrać optymalne rozwiązanie!