Kolumny aktywne w domowych zestawach audio

Rozwiązania audio, niegdyś zarezerwowane dla studiów nagraniowych, dziś goszczą w domach melomanów. Przykładem są kolumny aktywne, cenione za kompaktowość, niezawodność i prostotę obsługi. Dlaczego zyskują na popularności? Na których producentów warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu audio? Odpowiadamy w naszym artykule.

Kolumny aktywne w domowych zestawach audio

Rozwiązania audio, wcześniej zarezerwowane głównie dla studiów nagraniowych i profesjonalistów, są dziś szeroko dostępne, można więc je znaleźć w mieszkaniu niejednego melomana. Takim przykładem są kolumny aktywne o niepodważalnych zaletach użytkowych, bo to kompaktowy sprzęt audio, niezawodny i łatwy w obsłudze. Dlaczego użytkownicy tak chętnie wybierają kolumny aktywne? Na których producentów warto postawić podczas kompletowania zestawu audio?

Skąd popularność głośników aktywnych?

Głośniki aktywne są kompaktowe, ponieważ mają zintegrowane zasilanie, wzmacniacz i przetworniki w jednej obudowie. Uruchomienie takiej kolumny w systemie audio sprowadza się do podłączenia jej do wybranego źródła sygnału (komputera, gramofonu, źródła cyfrowego czy DAC) oraz kabla zasilającego. Są alternatywą dla pasywnych zestawów audio, w których wzmacniacz i inne komponenty aktywne są zewnętrzne. Zestaw kolumn aktywnych zajmuje też mniej miejsca i dlatego jest chętnie wybierany do mniejszych przestrzeni. Kupując te kolumny nie trzeba dobierać wzmacniacza odpowiedniego do kolumn, ponieważ jest ona w niego wyposażona.

Kto będzie zadowolony z wyboru głośników aktywnych?

Zazwyczaj kolumny aktywne sprawdzają się tam, gdzie ważna jest niezawodność, łatwość instalacji, obsługi i nienaganna estetyka. Wszechstronność dobrych głośników aktywnych poprawi dźwięk z telewizora, a słuchanie podcastów lub ulubionej muzyki przeniesie na wyższy poziom. To wygodne rozwiązanie i popularne w domowych systemach audio!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolumn aktywnych?

Przede wszystkim na to, do czego zamierzamy używać aktywnych głośników. Przy kolumnach zintegrowanych nie dostosujemy tak precyzyjne dźwięku do własnych preferencji i będziemy też mieć mniejszą elastyczność w rozbudowie systemu audio w przyszłości niż przy kolumnach pasywnych. Wybór głośników aktywnych to indywidualna kwestia i rekomendujemy osobiście przetestować producentów oraz modele, którymi jesteście zainteresowani. Najlepiej samodzielnie porównać sobie ich brzmienie.

Funkcjonalność nowoczesnych kolumn aktywnych może zastąpić system dzielony:

– w wybranych modelach prawych kolumn aktywnych jest wbudowana łączność bezprzewodowa;

– w niektórych modelach są złącza HDMI do połączenia z telewizorem lub innym źródłem wyposażonym w takie źródło;

– aktywne głośniki mogą być wyposażone w USB typ B do współpracy z komputerem;

– poszczególne egzemplarze mają wbudowany w głośnik aktywny przedwzmacniacz gramofonowy.

Dobre kolumny aktywne wybranych producentów

W sklepach audio kolumny głośnikowe aktywne występują pojedynczo lub w parach. U nas znajdziecie modele od najlepszych producentów, a do tego z różnych półek cenowych. Warto zwrócić uwagę na takie marki, jak: Acoustic Energy, ATC, Audiovector, Klipsch i Pylon Audio.

Acoustic Energy – ceniona brytyjska marka kolumn aktywnych

Brytyjski producent Acoustic Energy wyspecjalizował się w produkcji doskonałych kolumn głośnikowych. Ich pierwsze modele AE1 stały się popularne dzięki kompaktowym rozmiarom i brzmieniu dobrej jakości. Głośniki Acoustic Energy wyróżniają się precyzją wykonania i dobrym designem. Oferta producenta to trzy serie produktowe – 100, 300 i 500 oraz standy pod kolumny.

Modele AE1 Active idealnie współpracują z audiofilskimi DAC/przedwzmacniaczami i streamerami Hi-Res. Te modele łączy analogowa konstrukcja z wejściami analogowymi (zbalansowane XLR i standardowe RCA). W głośnikach zainstalowano najwyższej klasy liniowe zasilacze. Wyróżniają się wygodą dostrojenia do warunków pomieszczenia odsłuchowego, bo mają regulację +/- 2 dB dla basów i tonów wysokich. Są wyposażone w świetne analogowe potencjometry głośności przeznaczone do systemów bez kontroli głośności.

ATC – producent najlepszych napędów w głośnikach niskotonowych

Producent ATC początkowo specjalizował się w dostarczaniu rozwiązań dla profesjonalistów, a ich pierwszy produkt to 12-calowy głośnik niskotonowy – model PA75-314. ATC stało się wtedy prekursorem najnowocześniejszego rozwiązania w branży audio i do dziś wielu ekspertów uważa, że ATC wyprodukowało najlepszy przetwornik średniotonowy na świecie. Napędy marki należą do najlepszych SL do głośników niskotonowych.

W kolumnach ATC model SCM19A są wbudowane unikalne głośniki średnio-niskotonowe i doskonały napęd magnetyczny Super Linear wbudowany w modelach wyższej, droższej serii. Charakterystyczne obłe ścianki obudowy SCM19A pozwalają na osiągnięcie lepszych parametrów akustycznych i czystego brzmienia. Te kolumny prezentują się świetnie w różnych wnętrzach, bo można wybrać różne warianty wykończenia (fornir wiśnia i czarny, popiół oraz satynowe lakiery: biały lub czarny).

Klipsch – jeden z pierwszych amerykańskich producentów kolumn aktywnych

Ten producent niezmiennie i bezkompromisowo tworzy sprzęt audio najwyższej jakości. Jest jedną z pierwszych firm w USA produkujących głośniki i ma szerokie grono entuzjastów wśród użytkowników kina domowego na całym świecie. Jest wiodącym producentem sprzętu audio do użytku domowego oraz dla profesjonalistów i jest innowatorem koncepcji tubowego głośnika wysokotonowego.

Popularne kolumny aktywne Klipsch The Nines gwarantują rewelacyjną jakość brzmienia w każdych warunkach. Umożliwiają odtwarzanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości bez utraty jakości. Głośniki aktywne The Nines są wszechstronne oraz kompaktowe i co ważne, łatwo można je podłączyć do komputera, telewizora, streamingu, bez potrzeby kompletowania w systemie audio dodatkowego wzmacniacza czy przetwornika. Głośniki mają HDMI-ARC, wyjście na subwoofer, zintegrowany przedwzmacniacz do gramofonu, Bluetooth® 5, cyfrowe wejścia optyczne, analogowe RCA i USB. Wygodna aplikacja Klipsch Connect ułatwia dostosowanie dźwięku dzięki korekcji, kontrolowanie głośności subwoofera oraz rozmieszczenie głośników. Wszystko obsługiwane jest intuicyjnym wirtualnym pilotem. W naszej ofercie są modele The Nines ze streamerem WiiM Mini gratis, a więc można korzystać ze streamingu w pełnej jakości po sieci internetowej.

Kolumny aktywne na światowym poziomie – producent Pylon Audio

Ten rodzimy producent działa z pasją oraz miłością do muzyki i jest cenionym graczem w branży elektroakustycznej. Firma Pylon S.A. weszła na rynek w 2011 roku, a miłe skojarzenia przywołuje fakt, że zakład produkcyjny mieści się w Jarocinie. Pylon nieustannie doskonali technologię w swoich wyrobach i dąży do osiągnięcia najczystszego dźwięku. Projektują głośniki, zestawy głośnikowe oraz produkty komplementarne, które znajdują szerokie grono odbiorców.

Kolumny aktywne z serii Jasper są rewolucyjne i gwarantują najwyższą jakość dźwięku. Jaspery 25 wyróżniają się potężnymi wzmacniaczami o mocy 150 W na każdy przetwornik i są urządzeniami pracującymi w nowoczesnej i energooszczędnej klasie D. Każdy model korzysta z technologii WiSA, czyli z nowoczesnego standardu audio zapewniającego bezstratne przesyłanie dźwięku. Te głośniki bardzo łatwo połączysz z innymi urządzeniami w tej technologii. Dedykowany Stereo Hub pozwala wygodnie korzystać z odtwarzacza CD, DAC czy TV. Bezpłatna aplikacja Pylon Audio ułatwia konfigurację zestawu Stereo Hub i kolumn głośnikowych. Przez wejście analogowe XLR uzyskamy najwyższą jakość przewodowego połączenia. Głośniki Jasper są kompatybilne z Chromecast, Spotify Connect, Airplay i Roon. Jeśli szukasz dobrych kolumn aktywnych do pomieszczenia 25–50 m2, to naszym zdaniem modele Pylon Audio sprawdzą się idealnie!

Tutaj znajdziecie więcej producentów i modeli kolumn aktywnych. Jeśli potrzebujecie wsparcia i eksperckiej porady przed zakupem kolumn aktywnych, to zapraszamy do kontaktu. Napiszcie, zadzwońcie albo przyjedźcie do naszego salonu audio w Warszawie. Chętnie pomożemy!