Monachium High End 2022 - podsumowanie nowości

Za nami największe międzynarodowe targi audio, Monachium High End 2022, które skupiły nie tylko miłośników dobrego brzmienia, ale także największych i najbardziej uznanych producentów. Przez cztery dni, na terenach hal MOC w Monachium można było obejrzeć ponad 500 propozycji od 40 wystawców z całego świata. My również byliśmy na tym wydarzeniu, a w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najciekawszym propozycjom, które zostały zapowiedziane lub przedstawione w odświeżonej formie.

Audiovector QR7

Zgodnie z zapowiedzią Audiovector przedstawił swoje największe, flagowe kolumny podłogowe – QR 7. Posiada on 8-calowe głośniki niskotonowe, 6-calowy średniotonowy oraz wysokotonowy przetwornik wstęgowy AMT. Na uwagę zasługuje także wysoka skuteczność (90,5dB) oraz deklarowana przez producenta łatwość do wysterowania. Już model QR5 był bardzo pozytywnie odebrany przez miłośników dobrego brzmienia, natomiast tutaj mamy do czynienia z jeszcze lepszą dynamiką basu i niższym zejściem. W połączeniu z odpowiednim wzmacniaczem są także w stanie zagrać szczegółowo w górnych partiach.

 

Audiovector QR7

 

CH Precision C1.2

Na targach w Monachium, nowości przedstawiła także firma CH Precision, a dokładnie model C1.2, który jest przetwornikiem cyfrowo-analogowym i stanowi uzupełnienie odtwarzacza/transportu SACD D1.5. Czym wyróżnia się nowy produkt? Przede wszystkim zwiększeniem mocy obliczeniowej, mniejszym poziomem szumów, dodaniem dekodera MQA, oraz nowym zegarem głównym opartym na technologii MEMS. Mieliśmy okazję słuchać wraz z porównaniem do poprzedniego modelu i naszym skromnym zdaniem to jeden z najlepszych DACów na rynku. Stworzenie systemu audio opartego o rozwiązania CH Precision sprawdzi się doskonale nawet w przypadku bardzo wymagających użytkowników.

 

CH Precision DAC 1.2

 

Chord Ultima Pre 3

Przedwzmacniacz Chord Electronics Ultima Pre 3 jak wskazuje już sama nazwa, rozszerza ofertę producenta o nowy przedwzmacniacz. Posiada aż 5 wejść analogowych, a każde z nich jest oddzielnie buforowane i selektywnie filtrowane, skutecznie chroniąc sygnał przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dodatkowym plusem jest możliwość konfiguracji Ultimy Pre 3 pod kątem potrzebnych wejść. Jeżeli więc poszukujesz rozwiązania skrojonego idealnie pod siebie, nowy pre-amp od Chorda w naszej ocenie jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Wzornictwo jest typowe dla tego producenta i pięknie współgra z innymi urządzeniami jak chociażby Qutest.

 

Chord Ultima Pre 3

 

Mark Levinson ML-50

Mark Levinson na swoje pięćdziesięciolecie zaprezentował limitowany pakiet wzmacniaczy ML-50 - produkcja jest ograniczona do zaledwie 100 par na całym świecie. Wzornictwo wzmacniacza nawiązuje do najpopularniejszych i najważniejszych modeli w historii marki. Przeprojektowany układ urządzenia pozwolił uzyskać ponad czterokrotnie większą moc w klasie A - 20 W przy 8 Ω. Całkowita moc w klasie AB również wzrosła do 425W przy 8 Ω. Urządzenia mają być dostępne w czwartym kwartale 2022 roku. Bardzo odważna i zarazem ciekawa propozycja naszym zdaniem.

 

Mark Levinson ML-50 limitowany wzmacniacz

 

Electrocompaniet AW 800 M

W Monachium mieliśmy okazję też obejrzeć najnowszy wzmacniacz mocy od Norwegów z marki Electrocompaniet - AW 800 M. Wzmacniacz charakteryzuje się unowocześnioną, ale charakterystyczną konstrukcją, która świetnie uzupełnia całą gamę Electrocompanieta. Nowy model jest w całości projektowany i produkowany w Norwegii. Nowością w AW 800 M jest możliwość przełączania pomiędzy trybami pracy mono, stereo i bi-amping co naszym zdaniem jest świetnym rozwinięciem konstrukcji. W trybie stereo urządzenie ma moc 300 W na kanał przy 8 Ω. Electrocompaniet pokazał także urządzenia Rena S2 i Rena SA2 oraz nowy pilot zdalnego sterowania do urządzeń serii EC Living.

 

Electrocompaniet AW 800 M

 

Dynaudio Focus

W tym roku Dynaudio pokazało nową odsłonę bezprzewodowych głośników serii Focus. Do wyboru są trzy modele - podstawkowy Focus 10, dwuipółdrożna podłogowa kolumna Focus 30 oraz trójdrożna kolumna podłogowa Focus 50. Modele te używają tej samej technologii, co w referencyjnych monitorach studyjnych. Zamknięta konstrukcja obudowy pozwala na mocniejszy i głębszy bas. Głośniki posiadają cyfrowe DSP z aplikacją, która umożliwia dostosowanie głośników do miejsca w którym grają. Do dyspozycji mamy wejścia cyfrowe oraz analogowe. Jest też wyjście dla subwoofera, port Ethernet i Dirac Live. Głośniki posiadają wsparcie dla technologii WiSA oraz obsługują większość serwisów streamingowych. Dynaudio zawsze reprezentuje pewien poziom, który nigdy nie zostaje zaniżony i tak jest również w tym przypadku.

 

Dynaudio Focus kolumny głośnikowe

 

Denon PMA-1700NE

Wzmacniacz zintegrowany z mocą 140 watów na kanał. PMA-1700NE oferuje łączność zarówno dla źródeł analogowych, jak i cyfrowych. Współpracuje z wkładkami gramofonowymi zarówno typu MC jak i MM. Połączymy go z urządzeniami multimedialnymi. PMA-1700NE zapewnia również odtwarzanie muzyki cyfrowej o wysokiej rozdzielczości do 11,2 MHz DSD i 384 kHz/32 bit z komputera przy użyciu wejścia USB-B. Posiada wyjścia terminali głośników A/B, a także wyjście subwoofera. PMA-1700NE pojawi się na rynku w czerwcu. Denon stawia na stabilny rozwój swojej gamy modelowej.

 

 

Moon Voice 22

Firma Moon kojarzy się z elektroniką, a na tegorocznych targach w Monachium poraz pierwszy zadebiutowali z kolumnami głośnikowymi i nie ukrywając, byliśmy niezmiernie ciekawi co zaprezentują. Zazwyczaj takie próby nie kończyły się dobrze, natomiast w tym wypadku firma stanęła na wysokości zadania. Voice 22 można umieścić na dowolnej, stabilnej powierzchni. Ich kolumny posiadają unikalne rozwiązanie Hover Base, które niweluje wibracje. Sprzęt jest dostępny są w dwóch nowoczesnych wykończeniach oraz magnetycznie mocowanymi maskownicami.

 

 

Monitor Audio Concept 50

Kolumny, które polaryzują swoim wyglądem oraz skrajnie nietypowa konstrukcja. W świecie zdominowanym ostatnio przez modę na konstrukcje stylizowane na retro, pokazanie tak "kosmicznie" wyglądających kolumn jest wyrazem odwagi. Przez zbudowanie układu głośników średniotonowych i wysokotonowych, znaną jako The Array, oraz dwie pary głośników basowych pracujących w układzie push-push konstrukcja wybija się ponad konkurencję w dwóch aspektach – w wielkości źródła dźwięku i jego kierunkowości. Przez układ The Array zostały zniwelowane zniekształcenia oraz idealne wyrównanie przejście między pasmami. Obudowa została wykonana z kamienia mineralnego i akrylu, a układ The Array otacza dodatkowa rama wykonana z aluminium. W chwili obecnej Concept 50 to tylko prototyp ale Monitor Audio twierdzi, że gotowa wersja powinna wejść do produkcji jeszcze w tym roku.

 

 

Primare A35.8

Primare także przywitało targi w Monachium z mocnym akcentem, pokazując model A35.8. Jest to najmocniejsza końcówka mocy dostępna w ofercie, pozwalając na uzyskanie nawet 1500W w konfiguracji bi-amp. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko w przypadku kina domowego, ale też systemów stereo. Zostając jednak przy funkcji kina domowego, urządzenie posiada 8 wejść RCA i XLR do każdej z końcówek mocy, oferując 150W na kanał. Wyposażony w najnowsze technologie i specjalnie skróconą ścieżkę sygnału, zapewni niezapomniane wrażenia – od filmów po muzykę.

 

 

Yukiseimitsu Audio AP-0

To zdecydowanie jeden z elementów najbardziej zwracających uwagę na tegorocznych targach. To pewnego rodzaju manifest nowych technologii, ponieważ sama firma to pododdział Yuki Precision, zajmującej się projektowaniem i produkcją urządzeń dla branży medycznej, lotniczej i wielu innych, gdzie liczy się niesamowita precyzja i spełnienie najwyższych norm jakości. Oprócz tego gramofon ten charakteryzuje się niebalnalnym wzornictwem oraz implementacją takich technologii jak wytłumienie momentu obrotowego w kierunku przechyłu czy połączenie poziomo dwóch wałków, co równoważy naprężenia.

 

 

Mytek Audio Empire DAC

Prawdę mówiąc, spodziewaliśmy się raczej premiery Brooklyn Bridge 2, ale Mytek Audio pokazało najnowszy DAC, który został określony przez samych twórców jako ich szczytowe osiągnięcie inżynieryjne. W połączeniu z nowymi końcówkami mocy Wykorzystuje dwa 8-kanałowe układy ES9038PRO o zakresie dynamiki 140dB w trybie zbalansowanego mono. Dodając do tego eliminację szumów przez klatkę Faradaya, galwanizacyjną izolację komputerów od płytki, system Roon i liniowe zasilacze niskoszumowe – Empire DAC jest bez wątpienia jedną z najciekawszych premier w świecie elektroniki audio, pokazanych na tegorocznych targach. Dodatkowo prezentuje się naprawdę świetnie.

 

 

Esoteric Grandioso T1

Ten high-endowy gramofon rodem z Japonii został zaprezentowany na 35-lecie istnienia przedsiębiorstwa i oczywiście mieliśmy okazję obejrzeć go z bliska w Monachium. Jest wyposażony w autorski system napędu Esoteric Magnedrive System, redukując jakiekolwiek wibracje, zapewniając jeszcze precyzyjniejszy ruch plattera ze stałą prędkością. Gramofon ten jest też wyposażony w 10 MHz synchronizację zegarów.

 

 

Innuos PULSE Series

Na targach pojawiły się także nowości od firmy Innuos, a mianowicie cała seria rozwiązań bezprzewodowych i odtwarzaczy sieciowych pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości dźwięku. Pokazane PULSEMINI, PULSE Network Player i PULSRA Network już są oceniane jako wysokiej jakości rozwiązanie dla osób, które chcą używać muzyki z serwisów strumieniowych lub jako drugą strefę do istniejącego już systemu audio.

 

 

Pro-ject Metallica

Pięknie wykonany i rozbudzający wyobraźnię fanów Metallici – tak można określić nowy gramofon, który powstał jako efekt kolaboracji legendarnej grupy metalowej. Poza plintą wykonaną z MDF, wykończonej na wysoki połysk, widać wyraźne akcenty nawiązujące do grupy muzycznej, a całości dopełnia S-kształtne ramię, szklany talerz i aluminiowy subtalerz. Na nas wywarł bardzo pozytywne wrażenie, chociaż po pojawiających się głosach, dość mocno spolaryzował opinię w świecie audio.

 

 

Audio Reveal na targach

Nie zabrakło także polskiego akcentu w postaci polskiego producenta Audio Reveal, który zaprezentował swoje autorskie wzmacniacze lampowe. Stoisko było dla ww. marki oraz Base Power i Graphite Audio. Na stoisku Audio Reveal mogliśmy zobaczyć modele Junior i Second Signature. Nie była to jedyna polska firma, bo spotkać mogliśmy też Cube Audio. Oczywiście cieszy obecność przedstawicieli rodzimego rynku i ciepłe przyjęcie, tak więc trzymamy kciuki za rozwój i obecność na następnych targach.

 


Pomimo 3-letniej przerwy spowodowanej pandemią, tegoroczne targi okazały się bardzo owocne pod kątem nowych premier, a także wielkości samego wydarzenia. Monachium po raz kolejny utwierdziło środowisko, że to na terenie tych targów pojawiają się nowości od najpoważniejszych graczy na rynku i technologie, jakich próżno szukać w budżetowych rozwiązaniach.