Nowa seria 5000 od Q Acoustic

Firma Q Acoustics wprowadziła na rynek nową serię głośników 5000, która jest porywającą mieszanką starego i nowego. Stare to niektóre z tych samych obudów i technologii przetworników z flagowej serii Concept. A co nowego? Profil C3 (wymawiane C-cubed) Continuous Curved Cone, który obiecuje zrewolucjonizować brzmienie przetworników średnio-niskotonowych.

Rozwojowa platforma

Najbardziej ekscytującym elementem jest technologia C3 Continuous Curved Cone. Stanowi ona połączenie tego, co najlepsze z obu światów: wydajności basowej prostego stożka z kontrolą wysokich/średnich częstotliwości, jaką zapewnia stożek tubowy. Q Acoustics twierdzi, że technologia przetwornika charakteryzuje się niższymi zniekształceniami harmonicznymi i jest bardziej płynnie zintegrowana z głośnikiem wysokotonowym, a dynamika basu pozwala na bardziej wszechstronne rozmieszczenie głośników bez negatywnego wpływu na dźwięk. Q Acoustics jest tak pewna swojej technologii, że twierdzi, iż C3 "będzie stanowić platformę technologiczną na długie lata".

 

 

Pięć modeli w gamie to: 5010 - półka, 5020 - podstawka, 5040 - kolumna podłogowa, 5050 - duża kolumna podłogowa i 5090 - kolumna centralna. Seria ta jest pozycjonowana pomiędzy serią 3000i a serią Concept.


Obudowa z flagowej serii

Wszystkie pięć głośników w serii 5000 wyposażono w technologię C3 oraz wzornictwo zaczerpnięte z serii Concept, ale z nową obudową. Przetwornik wysokiej częstotliwości w każdym modelu jest hermetycznie uszczelniony i mechanicznie odizolowany od przedniej ścianki, aby chronić go przed wewnętrznym ciśnieniem w obudowie i rezonansami pochodzącymi od przetwornika średnio-niskotonowego.


Zaprojektowany od podstaw przetwornik średnio-niskotonowy zapewnia zwiększoną moc, natomiast wewnętrzne usztywnienie Point-2-PointTM (P2P) usztywnia obudowę w celu zminimalizowania drgań o niższych częstotliwościach, jednocześnie skupiając się na obrazowaniu stereo i poprawiając scenę dźwiękową. Dwa z modeli w ofercie (5040 i 5050) posiadają również korektory ciśnienia Helmholtza (HPETM), które redukują wewnętrzne ciśnienie i fale stojące. Były one wcześniej widoczne we flagowej serii Concept firmy Q Acoustics, podobnie jak konstrukcja głośnika wysokotonowego w serii 5000 oraz usztywnienie P2P.