Podpowiadamy, jak rozmieścić głośniki w zestawie z kinem domowym

Inwestycja w wysokiej jakości kino domowe przekłada się na niezapomniane doznania! Dowiedz się, jak właściwie rozmieścić głośniki w zestawie z kinem domowym, aby w pełni wykorzystać potencjał całego zestawu. Nawet posiadając najwyższej klasy sprzęt, nie można być pewnym osiągnięcia zamierzonych efektów, jeśli nie zostanie profesjonalnie skonfigurowany, a jego rozmieszczenie w przestrzeni nie będzie odpowiednio zaplanowane. 

Podpowiadamy, jak rozmieścić głośniki w zestawie z kinem domowym

Wrażenia, jakich dostarczają chwile spędzone przy filmie lub ulubionej muzyce, powinny być wyjątkowe. Inwestycja w dobre kino domowe zwraca się w postaci najlepszych doznań! Jednak nawet najwyższej klasy kolumny głośnikowe, amplituner, odtwarzacz czy wzmacniacz w kinie domowym nie zagwarantują uzyskania zakładanych efektów, jeśli nie zostaną profesjonalnie skonfigurowane, a ich rozmieszczenie w przestrzeni zaplanowane. Sprawdź, jak rozmieścić głośniki do kina domowego, aby w pełni wykorzystać potencjał całego zestawu.

Kompletne kino domowe dla najlepszych efektów

Na rynku audio i hi-fi można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań funkcjonalnych o zróżnicowanych cenach. Możesz zdecydować się na zakup całego zestawu kina domowego lub skompletować poszczególne elementy. W skład kina domowego wchodzą takie sprzęty, jak:

  •     telewizor lub projektor,
  •     odtwarzacz do kina domowego Blu-ray/DVD, tuner satelitarny, odtwarzacz sieciowy HDD czy DVB-T, laptop,
  •     wielokanałowy wzmacniacz sygnału – zintegrowany (amplituner), procesor AV czy wielokanałowa końcówka mocy,
  •     zestaw co najmniej pięciu kolumn głośnikowych.

Kolumny, głośniki, wzmacniacze subwoofera – jak skompletować dobry sprzęt do kina domowego

Możesz zaopatrzyć się w gotowy zestaw kina domowego typu 5.0, 5.1 lub 7.1. Innym rozwiązaniem jest skompletowanie poszczególnych urządzeń według indywidualnego zapotrzebowania przy pomocy specjalistów z naszego sklepu audio i hi-fi. Jeśli masz pomieszczenia o nietypowym układzie, to niestandardowe kombinacje elementów kina domowego sprawdzą się lepiej niż gotowe zestawy.

Dobrej klasy kolumny aktywne (tj. zintegrowane ze wzmacniaczami), kolumny centralne, głośniki surroundowe (odpowiedzialne za dźwięk dookólny), subwoofer do kina domowego to pakiet, który dostarczy najlepszych wrażeń.

Rozmieszczenie głośników i kolumn do kina domowego względem słuchacza

Umiejętne ustawienie głośników i kolumn jest podstawą pełnego wykorzystania potencjału sprzętu audio w kinie domowym. Sposób ustawienia głośników można porównać do rozmieszczenia elementów na okręgu, tj. powinny być zwrócone w kierunku referencyjnego miejsca odsłuchowego (czyli przestrzeni, w której jest słuchacz). Stosuje się tu analogię tarczy zegara. To ona staje się odniesieniem do umieszczenia poszczególnych komponentów kina domowego.

Głośnik centralny i subwoofer – gdzie je ustawić w kinie domowym

Trzymając się analogii zegara, głośnik centralny w kinie domowym powinien się znaleźć w miejscu odpowiadającym godzinie dwunastej, czyli na wprost słuchacza. Ma on istotne znaczenie dla odbioru dialogów, lektora itp. Dobrze jest zachować równą odległość pomiędzy poszczególnymi kolumnami. Warto wziąć pod uwagę, że głośnik centralny do kina domowego instaluje się tuż za linią przednich głośników.

Subwoofer to urządzenie, które podłącza się do zewnętrznego wzmacniacza lub amplitunera kina domowego. Jest to moduł niskotonowy, czyli odpowiadający za przetwarzanie niskich częstotliwości. Dlatego najlepiej umieścić go w stosunkowo niewielkiej odległości od głośnika centralnego. Najczęściej umieszcza się go 25–30 cm od ściany, w przedniej części pomieszczenia, żeby nie było opóźnień w docieraniu subbasu do słuchacza przez odwrócenie fazy. Niskie tony emitowane przez subwoofer będą najlepiej odbierane, jeśli sprzęt znajdzie się blisko podłoża.

Kolumny podłogowe w kinie domowym – gdzie umieścić przednie głośniki

Po obu stronach głośnika centralnego ustawia się lewy i prawy głośnik przedni lub kolumny. Ich pozycje zależą od szerokości pomieszczenia i odległości kolumn przednich od ścian bocznych. Rekomenduje się, aby kolumny podłogowe do kina domowego były nieco wysunięte do przodu względem centralnego głośnika. Dobrze jest skierować je do siebie pod kątem ok. 20–30 stopni. W ten sposób dźwięk może trafiać bezpośrednio do słuchacza.

Głośniki surround i zwiększenie wrażeń w kinie domowym

Jeśli dysponujesz wielokanałowym systemem 3.1 lub 3.0 z mniejszą liczbą głośników do kina domowego, to przydadzą ci się głośniki surroundowe, określane też potocznie głośnikami odpowiedzialnymi za efekty specjalne. Dlaczego? Bo zwiększają poczucie przestrzeni dźwiękowej, tworzą dźwięk dookólny i dają wrażenie znalezienia się w samym środku akcji. Zwykle ustawia się je w pozycji na godzinie 8 i 4 zegara. Często znajdują się za kanapą lub głównym fotelem.

Melomani i kinomaniacy inwestują w większe kina domowe, np. wielokanałowe systemy typu 7.1. To oznacza dodatkowe dwa głośniki. Dobrze zainstalować je na wysokości około 60 cm powyżej uszu. Zestaw typu 7.1 to układ głośników, gdzie surround umieszcza się z boku, a wtedy te dwa dodatkowe głośniki z tyłu, jako surround back. Mocowanie ich wyżej jest wskazane, gdy nie ma miejsca na kolumny lub głośniki za kanapą lub gdy chcemy mieć efekty przestrzenne Atmos.

Ostatni krok rozmieszczenia kina domowego – kierunek oraz zwrot głośników i kolumn

Jeśli wszystkie głośniki i kolumny do kina domowego są już na swoich miejscach, to pozostaje ustawienie ich pod najlepszym kątem:

  •     głośnik centralny powinien emitować dźwięk bezpośrednio w kierunku miejsca odsłuchowego,
  •     przednie kolumny warto skierować tak, aby osie lewego i prawego głośnika przecinały się na długości około 50 cm w miejscu, w którym znajdujemy się podczas seansu,
  •     głośniki surroundowe warto umieścić tak, aby ich osie przecinały się w tym samym miejscu, co przednie kolumny.

Nie masz pewności jak rozmieścić głośniki w zestawie z kinem domowym? Chętnie pomożemy!

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością podpowiemy, jaki sprzęt audio będzie optymalny dla ciebie, pomożemy ci skonfigurować najlepszy zestaw kina domowego oraz doradzimy, jak i gdzie możesz rozmieścić poszczególne elementy. Jeśli będziesz w pobliżu naszego salonu audio i hi-fi w Warszawie, to serdecznie zapraszamy!