Polecane kolumny głośnikowe podłogowe do mniejszego mieszkania

Choć metraż pomieszczenia jest ograniczony, nie trzeba rezygnować z wysokiej jakości sprzętu audio, by cieszyć się ulubionymi dźwiękami. Nawet w mniejszych mieszkaniach można osiągnąć satysfakcjonującą jakość dźwięku. Jakie kolumny głośnikowe podłogowe będą najlepszym wyborem?

Polecane kolumny głośnikowe podłogowe do mniejszego mieszkania

Niewielki metraż pomieszczenia nie oznacza, że trzeba rezygnować z dobrego sprzętu audio. Ulubionych dźwięków w satysfakcjonującej jakości można słuchać także w mniejszym mieszkaniu. Jakie kolumny głośnikowe podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Dobre kolumny głośnikowe podłogowe

Kolumny głośnikowe to sprzęt na lata, dlatego wybór powinien być przemyślany. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie do niewielkiego mieszkania? Należy rozważyć nie tylko rozmiar sprzętu, ale także skuteczność, kompatybilność ze wzmacniaczem, możliwość konfiguracji ustawień i zastosowane technologie.

Kolumny podłogowe to urządzenia przetwarzające sygnał elektryczny na fale dźwiękowe. Są większe niż kolumny podstawkowe i spełniają inne funkcje. W zestawach kolumn głośnikowych zazwyczaj 2–3 sztuki są podłogowymi przetwornikami, a każdy odpowiada za odtwarzanie konkretnego zakresu częstotliwości. Basy, średnie i wysokie tony — kolumny te zapewniają zróżnicowane wrażenia dźwiękowe. W zależności od rodzaju i liczby przetworników oraz ich pracy w różnych zakresach, uzyskamy też różny poziom słyszanych detali.

Cechy i parametry kolumn głośnikowych podłogowych

Na które cechy i funkcje warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze dobrych kolumn głośnikowych podłogowych do mniejszego mieszkania? 

  • Wymiary i design — w niektórych przypadkach ma znaczenie rozmiar i dopasowanie ich do wielkości pomieszczenia. Kolumny podłogowe „lubią przestrzeń”, ale nie oznacza to, że przy niewielkim metrażu nie da się osiągnąć zadowalających efektów.

Ich wygląd dobrze jest dopasować do wnętrza i panującego w nim stylu, ponieważ głośniki podłogowe mogą być ciekawym, przykuwającym uwagę elementem estetycznym wystroju wnętrza.

  • Obudowa — wybór rodzaju obudowy kolumny głośnikowej podłogowej nie powinien być przypadkowy. Typ konstrukcji może mieć znaczenie przy wyborze sprzętu audio do mniejszego mieszkania.

Otwarta obudowa wyposażona w bass refleks jest często wybierana, ponieważ poszerza zakres niskich tonów przy kompaktowych wymiarach głośnika. Kolumny z tylnym bass refleksem mogą jednak prowadzić do niepożądanych rezonansów, zwłaszcza gdy są umieszczone zbyt blisko ścian, szczególnie w mniejszym mieszkaniu. 

Bardziej zaawansowana technicznie jest obudowa z membraną bierną, co wiąże się z wyższą ceną. Kolumny głośnikowe podłogowe z takim typem obudowy dają wysoką jakość dźwięku i nie wymagają aż tak precyzyjnego planowania ustawienia w mniejszym pomieszczeniu.

Obudowa zamknięta to konstrukcja stosunkowo prosta, ale związana z dość dużymi rozmiarami kolumn. Może to ograniczać praktyczność takiego rozwiązania w mniejszych pomieszczeniach. Taka obudowa ma jednak dobre właściwości akustyczne, zapewnia kontrolę i „szybkość” basu. Jest to opcja zwykle droższa, ale dla osób poszukujących doskonałego brzmienia taki zakup jest inwestycją wartą rozważenia.

  • Parametry techniczne, takie jak moc, skuteczność i pasmo przenoszenia, wpływają na jakość wrażeń dźwiękowych. Pasmo przenoszenia określa zakres częstotliwości, jaki odbiorca będzie w stanie usłyszeć. Im szerszy, tym większa pełnia wydobywanego z kolumn dźwięku.

Skuteczność kolumn głośnikowych w mniejszych przestrzeniach daje zadowalające efekty przy 88–90 dB/1 W. Ważne jest dopasowanie do nich odpowiedniej mocy wzmacniacza (lub końcówki mocy). Kierowanie się podczas wyboru maksymalną mocą kolumn głośnikowych podłogowych do mniejszego mieszkania nie ma sensu.

  • Kompatybilność ze wzmacniaczem — warto porównać ze sobą impedancję znamionową kolumn (parametr wyrażony w omach wpływający na techniczne dopasowanie zestawów głośnikowych i wzmacniacza) oraz moc wzmacniacza. Wysoka impedancja oznacza niską podatność na zakłócenia i lepszą redukcję szumów. Kolumny o niższej impedancji łatwiej jest wysterować, ale wymagają wydajnych wzmacniaczy z dobrymi układami zabezpieczającymi. W takim wypadku dobrze jest rozważyć dobór amplitunera, który zapewni odpowiednią moc dla docelowej impedancji kolumn.

Kolumny głośnikowe podłogowe powinny łączyć wysoką jakość dźwięku bez konieczności rezygnacji z estetyki i praktyczności przestrzeni. Można osiągnąć satysfakcjonujące efekty, zachowując harmonię i funkcjonalność wnętrza. Naszym zdaniem wymienione modele dobrze się sprawdzą w mniejszym mieszkaniu.

Kolumny podłogowe Focal Theva w ładnym kolorze dark wood są połączone z kanałami przednim i pionowym. Pełnozakresowe głośniki z kierunkową przegrodą dla efektu Dolby Atmos® dają wrażenie przestrzennego dźwięku, co potęguje wrażenia dźwiękowe.

Pylon Audio Diamond 28 to kolumny głośnikowe podłogowe łączące wyjątkowe naturalne brzmienia i świetny wygląd konstrukcji. Są przeznaczone do pomieszczeń od 25 do 45 m2.

Kolumny głośnikowe podłogowe Audiovector QR 5 w kolorze orzecha też nadają się do mniejszych mieszkań. Inspiracją dla zamontowanego z przodu przetwornika wysokotonowego filtra były rozwiązania studyjne typu pop filtr, a to znacząco zwiększa detaliczność przekazu bez nienaturalnego wyostrzenia niektórych sybilantów.

Kolumna podłogowa Sonus faber Lumina V jest flagowym modelem w kolekcji. To nowatorskie rozwiązania elektroakustyczne, dlatego w mniejszym mieszkaniu możemy liczyć na świetną jakość dźwięku i niezapomniane wrażenia słuchowe. Jej rozmieszczenie w pokoju ułatwia dolny bass reflex.

Więcej produktów można znaleźć tutaj. Przy poszukiwaniach dobrych kolumn głośnikowych zawsze warto skorzystać ze wparcia. Zapraszamy do kontaktu!