Poradnik gramofonowy cz.2 - gramofon ze średniej półki

Ostatnio na naszym blogu poruszaliśmy tematykę doboru gramofonu na początek – na co zwrócić przede wszystkim uwagę przy zakupie, a także jakie modele w tym przedziale cenowym naszym zdaniem sprawdzą się najlepiej. Wspominaliśmy również, jak duże znaczenie ma dobór klasy gramofonu do reszty toru audio. W dzisiejszym poradnikowi przyjrzymy się urządzeniom ze średniej półki, która cechuje się równie dużym zróżnicowaniem, co gramofony ze strefy hi-end. Tutaj spotkamy konstrukcje z drewnianymi lub polimerowymi plintami, z napędem paskowym lub bezpośrednim a także propozycje ze znacznie bardziej zaawansowanymi wkładkami.

Jeżeli chcemy zbudować system z już naprawdę wyższej półki, przekrój oferty robi się znacznie bardziej zróżnicowany. Do gry poza niezawodnością i dobrym działaniem wchodzą też minimalne zmiany w brzmieniu, co wynika ze zróżnicowanych podejść danych firm do projektowania i ich filozofii dźwięku. Czasem bywa też tak, że chcemy rozszerzyć system o gramofon, a w salonie posiadamy już określony tor stereo, który odpowiada nam sygnaturą i chcemy dobrać odtwarzacz LP, który nam tego zwyczajnie nie popsuje.

Roksan Attessa Turntable

Ten brytyjski producent w głównej mierze skupia się na produkcji elektroniki w postaci wzmacniaczy zintegrowanych i końcówek mocy – z tego dał się poznać najlepiej. Natomiast ma w swojej ofercie kilka udanych gramofonów, w tym Xerxes, Radius 7 i Attessa. Ten ostatni stanowi uzupełnienie dla reszty podzespołów Attessa, jednak bez problemu odnajdzie się w innych zestawieniach niż z dedykowanym wzmacniaczem.


Roksan Attessa Turntable z charakterystycznym, autorskim ramieniem Unipivot

Na uwagę zasługuje przede wszystkim unikatowe ramię Uni-pivot, które do minimum upraszcza obsługę gramofonu, zapewniając jednocześnie wysoką jakość dźwięku i bardzo dobrą sztywność całej konstrukcji. Wkładka znajdująca się na wyposażeniu to Roksan Dana o szlifie eliptycznym. Gramofon ten nie posiada jednak wbudowanego przedwzmacniacza, zalecamy więc albo dobranie wzmacniacza z sekcją phono na równie dobrym poziomie co sam Roksan Attessa, albo doposażenie toru audio w oddzielny przedwzmacniacz gramofonowy.

Rega Planar 6

Także brytyjska, Rega Planar 6 to jeszcze wyższy poziom wtajemniczenia w płyty winylowe. Plinta została wykonana z laminatu HPL, zgodnie z filozofią Regi, że masa ogranicza swobodę dźwięku. Samo urządzenie jest więc znacznie lżejsze od swoich konkurentów w wybranym przedziale cenowym, jednak nie jest to przeszkodą, ponieważ chassis jest niezwykle sztywny i nie przenosi nadmiernych wibracji. Ramię RB330 to nowa konstrukcja, która okazała się na tyle udana, że można ją spotkać w innych, znacznie droższych gramofonach.

 


Rega Planar 6 z fabrycznie dołączoną wkładką Rega Ania

 

Na plus oczywiście można zaliczyć dołączenie dedykowanego zasilacza Neo PSU Mk2, które nie tylko pełni funkcję kontroli nad obrotami silnika, ale także znacznie poprawia jego wydajność, eliminuje drgania i pozwala na regulację prędkości obrotowej. Sam gramofon występuje w wersji bez wkładki, a także z wkładkami Rega Exact, Ania lub Ania.

 


Zasilacz Neo PSU MK2 zasilający sterujący obrotami gramofonu Planar 6

Pro-Ject Debut Pro S

W zestawieniu średniobudżetowym nie mogło zabraknąć austriackiego Pro-Jecta, a dokładnie modelu Debut Pro S, pokazanego w 2022 roku. Stanowi on uzupełnienie oferty oraz dalszy rozwój serii Debut Pro. W przypadku tego modelu na pierwszy rzut oka widać zastosowanie s-kształtnego ramienia, poprawiającego precyzję śledzenia rowka płyty winylowej. Tutaj pracę wspomaga także nowa wkładka eliptyczna Pro-Ject Pick It S2. Dla miłośników płyt szelakowych producent przygotował konwersję za pomocą dołączonego do zestawu paska. Dzięki temu bez problemu możesz odtwarzać na nim płyty 78 RPM bez obaw o uszkodzenie.

Pro-Ject Debut Pro S z widocznym, nowym s-kształtnym ramieniem

Technics SL-1500C / SL-1200MK7 / SL-1200GR

Poprzednie gramofony były napędzane przez pasek, jednak w tym przedziale cenowym możemy znaleźć też propozycje z napędem bezpośrednim od japońskiej firmy Technics. Silnik w takim rozwiązaniu znajduje się bezpośrednio pod talerzem i jest integralną częścią plinty. Napęd ten charakteryzuje się bardzo dokładną pracą obrotową silnika, a także możliwością szybkiego startu oraz zatrzymania. Gramofony Technics mają także możliwości zmiany tempa odtwarzania za pomocą suwaka po boku plinty. Rozwiązanie to było wręcz idealne dla rozwoju branży DJ, a co za tym idzie, różnych pochodnych gatunków muzycznych. Wysoka jakość wykonania, precyzja pracy samego urządzenia oraz niepodważalny rodowód marki spowodował, że po gramofony Technics zaczęły też sięgać osoby, które nie pracują z muzyką na co dzień, jednak lubią oddać się przyjemności posłuchania muzyki z płyty winylowej.

Technics SL-1200GR z wkładką Nagaoka MP-150

Podsumowanie

W tym przedziale cenowym doskonale widać tendencję, w której producenci pozbywają się już wbudowanych przedwzmacniaczy – żaden z zaproponowanych gramofonów z tej półki nie posiada go na swoim pokładzie. W ręce użytkownika natomiast zostaje oddany pełny wybór -czy skupić się na lepszym wzmacniaczu z sekcją phono, czy na oddzielnym przedwzmacniaczu. Wbudowanie tej sekcji wiąże się z większymi szumami własnymi, co w przypadku rozdzielenia na oddzielne podzespoły daje znaczą poprawę. Jednak nie każdy, wybierając gramofon droższy od podstawowych, musi być domyślnie ekspertem w dziedzinie. W tym przypadku jak najbardziej polecamy kontakt telefoniczny  lub mailowy – w chęcią wytłumaczymy wszelkie niuanse, oferując nasze doświadczenie w tym zakresie.