Technics - gramofony i elektronika prosto z Japonii

Technics, to marka, której większości nie trzeba przedstawiać. Już na naszym rodzimym rynku była bardzo pozytywnie kojarzona w czasach późnego PRL-u, jako produkt wyższej klasy, zapewniający wyjątkowe wrażenia ze słuchania muzyki. Zakup oczywiście nie był łatwy, ponieważ raz że sprzęt kosztował znacznie więcej, a dwa dostępność była bardzo ograniczona z racji na izolację bloku wschodniego.

Wzmacniacze, gramofony czy chociażby wieże firmy Technics zaskarbiły sobie sympatię użytkowników na całym świecie dzięki swojej niezawodności i wysokiej jakości reprodukowanego dźwięku. Jest to bezpośrednie przełożenie filozofii, której głównym założeniem jest czerpanie radości z muzyki – nieskrępowanej, emocjonalnej i bezkompromisowej. Dodatkowo Technics mocno zakorzenił się w kulturze DJskiej, a to za sprawą bardzo udanego modelu gramofonu z napędem bezpośrednim – SL-1200, który w zmodernizowanej wersji jest kontynuowany do dzisiaj.

 Wspomniany wyżej model gramofonu bez wątpienia można określić mianem najbardziej przełomowego produktu Technicsa oczywiście pod kątem samej sprzedaży (ponad 3 miliony wyprodukowanych egzemplarzy na całym świecie), ale także wywarł on znaczący wpływ na rozwój muzyki hip-hop za sprawą takich legend Nowego Jorku jak Afrika Bambaata lub Grand Master Theodore, którzy chętnie korzystali z tego modelu. Powstał on w 1972 roku i właśnie obchodzimy jego 50-lecie. Druga wersja posiadała już mechanizm kontroli prędkości (vari-speed). Na przestrzeni lat, model ten nie tylko został bardzo rozpoznawalny, ale stał się wręcz standardem podczas imprez DJ. Nie przeszkadza to jednak w używaniu ich w domowym zaciszu zamiast w klubach. Automatyzacja, świetny napęd bezpośredni oraz rozdzielczość brzmienia - to docenili miłośnicy winyli, przez co obecna, 7 generacja SL-1200MK7 z powodzeniem kontynuuje dziedzictwo swojego prekursora.

Kolejnym wartym uwagi modelem gramofonu w ofercie jest Technics SL-1200M7L, czyli specjalna edycja, występująca w nowych kolorystykach, będąca jednocześnie hołdem dla 50 lat istnienia serii SL-1200. Poza nowym wykończeniem płyty gramofonu, posiada on specjalne oznaczenia oraz pozłacane ramię wkładki.

 

 

Dla wymagających użytkowników Technics przygotował gramofony z serii Grand, czyli jeszcze bardziej dopracowane modele, wykorzystujące najnowsze technologie opracowane przez Panasonica, takie jak Motor Control, pozwalający uzyskać lepszą rotację talerza, który także jest cięższy. To bezpośrednio przekłada się na usprawnioną charakterystykę tłumienia drgań. W tym celu zwiększono też sztywność samego korpusu dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej konstrukcji korpusu z trwale połączoną konstrukcją BMC i obudową w postaci aluminiowego odlewu.

Niezmiernie ciekawym modelem jest także techniczny pokaz możliwości w klasie high-end, a mianowicie gramofon SL-1000R. Odznacza się on jeszcze lepszym mechanizmem napędu bezpośredniego w porównaniu do SL-1200, oddzielną jednostką sterującą, pozwalającą na obsługę płyt SP (78 obr./min.) oraz talerzem o wadze 7,9 kg, wykonanym częściowo z wolframu. Oprócz tego warto także wyróżnić specjalne łożyskowanie ramienia. Za pomocą dołączonej jednostki sterującej można dopasować prędkość obrotową w precyzją do dwóch miejsc po przecinku, a także ustawić moment obrotowy talerza w 5-stopniowej skali.

 

 

Nie możemy jednak zapominać, że producent ma w swojej ofercie nie tylko gramofony, ale także elektronikę Hi-Fi jak wzmacniacze, przedwzmacniacze, odtwarzacze, słuchawki i kolumny. Warto na pewno zwrócić swoją uwagę na takie propozycje jak: wzmacniacz zintegrowany SU-G700Mk2 z autorską technologią zasilania obwodu zegara JENO, eliminującą jitter i szumy w jak największym zakresie, sieciowy amplituner CD SA-C600, z podwójnym obwodem zasilania i także technologią JENO, albo SL-G700, który jest wielofunkcyjnym odtwarzaczem sieciowym obsługującym także poprzez swój napęd m.in. takie nośniki jak CD i SACD.

 

 

Mając na koncie ponad 57 lat istnienia, Technics muzycznie wychowywał całe pokolenia i nawet zawirowania na początku XXI wieku nie przeszkodziły w kontynuowaniu japońskiego podejścia do świata Hi-Fi. W latach 2002-2010 produkty te były oferowane z logiem Panasonica, do którego Technics należy w ramach korporacji od samego początku istnienia. Końcowe lata tego okresu to jednak masowe wycofywanie produktów z oferty. Dopiero w roku 2015 – na 50 lecie istnienia, Technics został reaktywowany, przez co możemy do chwili obecnej cieszyć się ich sprzętem audio.