Dobre gramofony dla początkujących. Na co zwrócić uwagę?

Odkryj magię gramofonu, który zapewni niepowtarzalne brzmienie! Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem płyt winylowych czy szukasz idealnego prezentu, chętnie doradzimy ci w wyborze odpowiedniego gramofonu dla początkujących.

gramofon

Dobre gramofony dla początkujących. Na co zwrócić uwagę?

Muzyka jest twoją pasją i cenisz relaks przy ulubionych dźwiękach? Gramofon zapewni niepowtarzalne brzmienie! Jeśli jesteś miłośnikiem płyt gramofonowych lub szukasz sprzętu na prezent, pomożemy ci wybrać dobry gramofon dla początkujących.

Jaki budżet przeznaczyć? Cena gramofonu dla początkujących

Zanim poznasz konkretne modele i dowiesz się, czy gramofon profesjonalny może być dobry dla początkującego melomana, określ swój budżet. Cena gramofonu może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najdroższe gramofony kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cenę dobrze jest skonfrontować z jakością dźwięku i możliwościami funkcjonalnymi. Gramofon dla początkującego można kupić za cenę 2000–4000 złotych.

Gramofony dla początkujących (i nie tylko) – podstawowy podział

Zakup gramofonu zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Profesjonalna porada może zweryfikować muzyczne oczekiwania. Zanim jednak porozmawiasz z ekspertem, który pomoże ci wybrać konkretny sprzęt, możesz przygotować się do konsultacji i zapoznać się różnicami między urządzeniami dostępnymi na rynku.

W ofertach sklepów audio najczęściej spotkasz podział na gramofony manualne, półautomatyczne i automatyczne.

Gramofon manualny

To taki, gdzie ręcznie wykonuje się wszystkie czynności, tj.: uruchamianie, ustawianie momentu odtwarzania, wyłączanie. Samodzielnie ustawia się ramię i je opuszcza. Gramofony manualne pozostawiają użytkownikowi pełną odpowiedzialność za odtwarzanie. Są wybierane przez koneserów, dla których nie tylko dźwięk ma znaczenie, ale też filozofia autentyczności gramofonów

Gramofon półautomatyczny

Działa podobnie jak manualny, ponieważ igłę opuszcza się ręcznie, ale ma ona funkcję automatycznego powrotu. Mechanizm w gramofonie półautomatycznym podnosi ramię, przenosi je z powrotem na stopkę, opuszcza je i wyłącza silnik.

Gramofon automatyczny

Jest najlepiej wyposażony, bo wszystkie czynności wykonuje za użytkownika nowoczesny mechanizm. Jest bezobsługowy, bo ramię podnosi się i przenosi igłę automatycznie. Cały proces odtwarzania płyt wykonuje urządzenie. 

Automatyczne gramofony nie są polecane początkującym melomanom. Wybór manualnego urządzenia pozwala na dobór lepszej jakości elementów, np. ramienia. 

Manualna obsługa gramofonów sprowadza się też do filozofii przygotowania do odsłuchu. Miłośnicy “ręcznych” gramofonów podkreślą właśnie tę przyjemność, wynikającą nie tylko z unikalnego brzmienia, ale też z rytuałów związanych z autentycznością takiego sprzętu. Co ważne, jeśli mamy manualny sprzęt z wyższej półki, to na pewno zaprocentuje to w przyszłości. Bo większa wiedza, bogatsze doświadczanie, lepsze porównanie możliwości dają szerszą perspektywę w ocenie innych sprzętów audio.

Co jest ważne przy wyborze gramofonów dla początkujących?

Analogowy dźwięk nie jest porównywalny z żadnym innym. Muzyczne doznania sprawiają, że posiadacz dobrego gramofonu nie żałuje decyzji o zakupie. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy? 

  • Przede wszystkim na przedwzmacniacz. Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy sprawia, że urządzenie można od razu podłączyć do sprzętu stereo. Jest to potrzebne, jeśli wybiera się łatwe podłączanie do głośników, wzmacniacza innego urządzenia lub amplitunera. Gramofony bez przedwzmacniacza należy wcześniej połączyć z zewnętrznym wzmacniaczem, tj. konkretnym zewnętrznym urządzeniem. Dlatego jako pierwszy gramofon dla początkującego często wybiera się model z wbudowanym przedwzmacniaczem
  • Znaczenie ma też rodzaj napędu. Na rynku znaleźć można gramofony z dwoma rodzajami napędu. Droższy napęd bezpośredni jest też niemal bezawaryjny i gwarantuje lepszą jakość dźwięku. Napęd paskowy jest mniej technicznie skomplikowany, ale pasek ulega zużyciu i co jakiś czas wymaga wymiany. Drugi rodzaj napędu spotyka się w tańszych modelach gramofonów.
  • Jeśli to pierwszy gramofon, warto rozważyć zakup akcesoriów czyszczących, myjki, płynu i podstawy antywibracyjnej.
  • Wkładka z igłą jest najważniejszą częścią gramofonu. Regulacja nacisku igły może być określona dokładną wartością albo zakresem. W tym drugim przypadku mogą pojawić się wątpliwości. Warto wiedzieć, że optymalna regulacja siły nacisku igły gramofonowej pozwoli wydobyć dobre brzmienie i zapobiegnie szybkiemu zużyciu płyt oraz samego sprzętu. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj szlifu igły w gramofonie. Parametr ten ma znaczenie w ustawianiu siły nacisku i żywotności sprzętu.

W naszym salonie pomożemy skalibrować gramofon bezpłatnie lub za dodatkową opłatą w zależności od wybranego modelu gramofonu. Osobie zaczynającej przygodę z takim sprzętem na pewno się to przyda!

Polecane gramofony dla początkujących

Wiesz już, z jakich podstawowych elementów składa się gramofon i które z nich określają jakość dźwięku i żywotność urządzenia. Czas na zapoznanie się ze sprzętem dla początkujących dostępnym w naszym sklepie audio.

Popularne są gramofony Technics, Pro-ject, Rega i Denon. Polecamy też gramofony innych producentów. Osoby rozpoczynające przygodę z gramofonem na naszej stronie znajdą również informacje o tańszych modelach.

Jeśli szukasz dobrego gramofonu dla początkującego melomana, pomożemy ci go wybrać. Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości. Zadzwoń lub napisz, a jeśli jesteś w pobliżu, odwiedź nasz salon audio z gramofonami w Warszawie!