Poradnik gramofonowy cz.1 - gramofon dla początkującego

Ostatnio na naszym blogu pojawił się wpis, na co zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego gramofonu, gdzie poruszaliśmy nie tylko podstawowe zagadnienia, ale także cechy konstrukcyjne, wpływające na jakość takiego urządzenia. Tym razem skupimy się jednak na półce podstawowej i na propozycjach, które naszym zdaniem warto mieć na uwadze. Z racji na mnogość dostępnej elektroniki oraz jeszcze większego wyboru kolumn poradnik ten zawiera nasze propozycje w danym budżecie, oczywiście z informacją, dla jakiego zastosowania sprawdzi się najlepiej.

Ile trzeba wydać na gramofon?

Bardzo często gramofon i ogólnie wejście w „tajniki” płyty winylowej kojarzy się jako droga, wymagająca rozeznania w temacie inwestycja. Nie musi tak być, ponieważ obecnie gramofony będące w cenie podstawowych wzmacniaczy zintegrowanych oferują już naprawdę dużo, są często wyposażone w dobrej jakości wkładki i nieraz wbudowane przedwzmacniacze.

 

Gramofon Teac TN-3B z wkładką Audio-Technica AT-VM95E o szlifie eliptycznym

Najważniejsze - synergia z resztą zestawu audio

Oczywiście przy kupnie gramofonu warto porównać go do reszty sprzętu audio, jakim dysponujemy. Na nic nam dobre kolumny i wzmacniacz w wyższej półki, jeśli będziemy korzystać z gramofonu o dużych wibracjach na talerzu, z podstawową wkładką i jeszcze bez właściwie przechowywanych i czystych płyt.

Działa to również w drugą stronę, gdy wchodzimy w świat dźwięku analogowego posiadając zestaw stereo znacznie tańszy od gramofonu. Wtedy atrybuty jego i wkładki zaczynają mieć marginalne  znaczenie w przypadku kolumn, które nie są w stanie przenieść pełnego pasma częstotliwości lub mają taką sygnaturę brzmienia, która całkowicie kłóci się z brzmieniem wysoko zaawansowanej wkładki ze skomplikowanym szlifem np. Micro-Line.

Prosto z Austrii - Pro-Ject E1 / E1 Phono

Pierwszą z naszych propozycji jest Pro-Ject E1, który kosztuje poniżej 1500 zł, a oferuje nie tylko plintę z włókna kompozytowego, ramię wysokiej jakości, ale także wkładkę Ortofon OM5e o szlifie eliptycznym. Nie posiada jednak wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego, więc jeżeli nie posiadasz wzmacniacza z wejściem Phono, zalecamy albo dokupienie oddzielnego przedwzmacniacza, albo skierowanie uwagi w stronę modelu E1 Phono, który kosztuje trochę więcej. Na plus zdecydowanie można zaliczyć ręczny montaż w Europie, co przekłada się na lepszą kontrolę jakości.

 

Pro-Ject E1 z fabryczną wkładką Ortofon OM5e

 

Konkurencja z wysp - Rega Planar 1 / Planar 1 Phono

Dobrym konkurentem dla wyżej wymienionego gramofonu jest Rega Planar 1. Brytyjski gramofon posiada ramię RB110, wykorzystywane też przez innych producentów, ultralekką plintę o dużej sztywności oraz dostarczaną w zestawie wkładkę Rega Carbon MM o szlifie stożkowym. Ta wersja również nie posiada wbudowanego przedwzmacniacza, natomiast wtedy z odsieczą przychodzi wersja Planar 1 Plus, wyposażona w ten układ.

Po lewej: gramofon Rega Planar 1 z wkładką Rega Carbon MM, po prawej: Rega Planar 1 Plus z widokiem na złącza RCA przedwzmacniacza

 

Pro-Ject Debut Carbon EVO - krok wyżej

Jeżeli jednak mamy trochę lepszy zestaw audio, warto spojrzeć w stronę wyższego modelu Pro-Jecta, a mianowicie Debut Carbon EVO. To gramofon bez przedwzmacniacza, kosztujący tuż poniżej 3 tys. złotych, posiadający na wyposażeniu ulepszone zawieszenie silnika, pierścień wygłuszający drgania podczas pracy, ciężki talerz o masie 1,7kg oraz wkładkę ze znacznie wyższej półki czyli 2M Red o szlifie eliptycznym. Wreszcie na sam koniec najlepsze – karbonowe ramię o bardzo dobrej sztywności i małej masie. Gramofon ten rekomendujemy osobom, które planują też dokupić oddzielny przedwzmacniacz.

 

Gramofon Pro-Ject Debut Carbon EVO z fabryczną wkładką Ortofon 2M Red

Warto zaznaczyć, że wszystkie z przedstawionych propozycji mają napęd paskowy, który nie tylko jest prosty w obsłudze, ale także w serwisowaniu. Napęd bezpośredni pojawi się w następnej części, która uwzględnia średnią półkę cenową i znajdujące się tam gramofony Technicsa.

 

Napęd paskowy w modelu Planar 1

Gramofon na start - podsumowanie

Oczywiście to jedne z wielu propozycji na początek – niższy koszt gramofonu sprawia, że najlepiej wybrać konstrukcje sprawdzone, niezawodne i proste w eksploatacji. Tutaj też pojawia się znacznie mniej niuansów w porównaniu do wyższych modeli czy nawet gramofonów referencyjnych. Nie przeszkadza to absolutnie jednak w zagłębieniu się w muzyce, a ewentualna wymiana wkładki jest jednym z prostszych sposobów na modyfikację / poprawę brzmienia płyty winylowej. Nasz salon świadczy również taką usługę, jak wymiana i kalibracja wkładki, więc nawet eksperymenty w dalszej przyszłości będą bajecznie proste.