Poradnik gramofonowy cz.3 - gramofonowy hi-end

Pora na ostatnią kategorię gramofonów, czyli tzw. wyższą półkę. Oczywiście, względnym jest pojęcie hi-endu i tak dla kogoś gramofon za 30 tysięcy może być zabawką na tle gramofonu wartego 200 tysięcy złotych. Tak jak w części pierwszej skupialiśmy się na prostych, niezawodnych propozycjach, to w drugiej części pochyliliśmy się nad rodzajami napędów, a także przewagach zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego. W tej części skupimy się nad tym, jak podejść do wyboru gramofonu, który ma uzupełnić hi-endowy zestaw.

Precyzja co do mikrona

Przede wszystkim większość sprawdzonych technologii znajdziemy już w średniej półce, tutaj natomiast pojawia się znacznie więcej miejsca na ich dalsze doskonalenie, wprowadzanie innowacji czy jeszcze lepszą kontrolę produkcji komponentów. Tak samo jak Technics SL-1200 ma napęd bezpośredni, tak samo napęd ten wykorzystuje np. flagowy referencyjny SL-1000R. Różnice są jednak przede wszystkim w wytłumieniu, precyzji wykonania, utrzymaniu prędkości obrotowej, znacznie cięższym talerzu i wielu innych aspektach, które sprawiają że dzieli je kilkunastokrotność ceny.

 

 

Wybór hi-endowego gramofonu powinien być przede wszystkim podyktowany:

- naszymi osobistymi preferencjami,

- synergią z resztą toru audio.

Już w przypadku gramofonów ze średniej półki możemy mówić o charakterystycznym brzmieniu poszczególnych marek. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku wyższych modeli, które są niejako popisem możliwości i przypieczętowaniem wieloletniej historii i filozofii samego producenta. To oczywiście przekłada się na brzmienie, jednak w pogoni za najnowszymi technologiami zaimplementowanymi w droższych gramofonach nie można zapominać o najważniejszej rzeczy – własnych preferencjach, tym jaką barwę preferujemy, co nas najbardziej interesuje w muzyce.

Każdy element ma znaczenie

W przypadku takiej klasy sprzętu najwięcej uwagi poświęca się eliminacji szumów i wibracji, powstających przez pracę talerza, silnika i reszty układu. Z tego samego powodu, osoby kompletujące hi-endowy zestaw stereo najczęściej rozbijają sekcję DAC, stopnia mocy i przedwzmacniacza na oddzielne komponenty. Lepsza izolacja i oddzielne zasilanie do każdego segmentu skutkuje właśnie poprawą czystości dźwięku. Dobór gramofonu do reszty toru audio powinien odbywać się w synergii z innymi komponentami. Wzmacniacz, przedwzmacniacz, kolumny – to wszystko wpływa także na reprodukcję barw dźwięku. Gramofon to też pewien element, którym możemy to modulować.

 

po lewej: VPI Scout 21, po prawej: Technics SL-1000R z jednostką sterującą. W reszcie zestawu: Mola Mola Kula, AAPhono, AADrive, Klipsch Forte IV

Oczywiście rozumiemy, że wybór tylu elementów, by idealnie zgrać to w całość pod gust i preferencje to niełatwa sztuka. Dlatego też oferujemy kompleksowe doradztwo, by zestaw był skrojony na miarę oczekiwań. Zadzwoń do nas lub napisz e-mail, a nasi doradcy na podstawie wytycznych i swojego doświadczenia pomogą Ci dobrać odpowiedni gramofon, wkładkę, przedwzmacniacz lub nawet cały tor audio.

e-mail: salon@planetadzwieku.com

Aleks 728 990 638

Darek 604 130 880

Maciek 664 388 015